ANKIETA. SEANS Z FILMWEBEM: "Baby, ach, te baby..."

Filmweb, Filmweb /
https://www.filmweb.pl/news/ANKIETA.+SEANS+Z+FILMWEBEM%3A+%22Baby%2C+ach%2C+te+baby...%22-82873
W marcu nasz cykliczny seans organizowany wspólnie z Filmoteką Narodową będzie przebiegał pod wdzięcznym hasłem "Baby, ach, te baby...". Tradycyjnie to Wy zdecydujecie, jaki film zostanie pokazany w Iluzjonie 23 marca o 20.00.

Do wyboru podajemy pięć klasycznych tytułów (poniżej). Wybierzcie najlepszy z nich. Ankietę znajdziecie TUTAJ. Głosowanie potrwa do 18 marca.

"Barbarella"

Jest rok 40.000. Międzygwiezdna agentka Barbarella (Jane Fonda) ma misję odebrania tajnej broni niebezpiecznemu naukowcowi Durandowi Durandowi. Na jej barkach spoczywają losy świata. Niestety, agentka zostaje bardzo szybko złapana przez rzeczonego Duranda i umieszczona w Maszynie Rozkoszy. Ma ją zabić niekończący się orgazm.  Film Vadima to filmowa adaptacja kultowego komiksu o superkobiecie. "Barbarella" jest zaliczana do najbardziej kiczowatych i jednocześnie campowych filmów wszech czasów. Zarówno rola Jane Fondy, jak i niektóre sceny z filmu to legendy kina.

 

"Viva Maria!"

Dwie silne kobiety: Maria I, cyrkowa piosenkarka, i Maria II, córka irlandzkiego anarchisty. W ich role wcieliły się Brigitte Bardot i Jeanne Moreau. Obie podróżują z trupą cyrkową po Środkowej Ameryce. W trakcie pierwszego przedstawienia przez przypadek robią striptiz. Dzięki temu stają się lokalnymi idolkami. "Viva Maria!" w reżyserii nestora francuskiego kina, Louisa Malle’a, to przede wszystkim antykościelny, antykapitalistyczny i antypaństwowy manifest. Obie aktorki zostały nominowane za swoje role do Nagrody BAFTA. W konsekwencji statuetkę odebrała Moreau.

"Dwulicowa kobieta"

"Dwulicowa kobieta" w reżyserii George’a Cukora to ostatni ekranowy występ magicznej Grety Garbo. Jako jedna z nielicznych gwiazd niemego kina była w stanie grać również w filmach dźwiękowych. W komedii "Dwulicowa kobieta" Garbo wciela się w rolę Karin, instruktorki narciarstwa, która uwodzi przystojnego playboya Larry’ego (Melvyn Douglas). Para bierze ślub, ale młoda małżonka nadal obawia się zdrady. Postanawia utrzymać męża za wszelką cenę, nawet jeśli w grę wchodzi "udawanie kogoś zupełnie innego".



"Poskromienie złośnicy"

Film Franco Zeffirellego "Poskromienie złośnicy" to rzecz jasna adaptacja sztuki Williama Szekspira. W głównych rolach Elizabeth Taylor i Richard Burton - legendarna hollywoodzka para - którzy wcielają się w role Katarzyny i Petruchia. Film jest piątym z jedenastu obrazów, w którym małżeństwo zagrało wspólnie. Sam Zeffirelli wspominał pracę nad "Złośnicą" jako jedną z najprzyjemniejszych przygód twórczych w jego życiu.

 

"Dziennik panny służącej"

Luis Buñuel w "Dzienniku panny służącej" wadzi się z mieszczańską moralnością. Francja w latach trzydziestych. Bogaci właściciele ziemscy przyjmują do pracy nową pokojówkę Céléstine (Jeanne Moreau). Wykonując swoje obowiązki, służąca jest narażona na nachalne zaloty swojego pana. Obserwuje świat sfrustrowanych bogaczy. Jednocześnie fascynuje ją sadystyczny ogrodnik, który jest podejrzewany o morderstwo. Utrzymany w estetyce noir film Buñuela jest nie tylko portretem kobiety w mieszczańskim społeczeństwie. Przede wszystkim to symboliczny komentarz relacji burżuazyjno-faszystowskich z lat trzydziestych XX wieku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones