PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31204}

Ninoczka

Ninotchka
7,3 2 579
ocen
7,3 10 1 2579
7,1 8
ocen krytyków
Ninoczka
powrót do forum filmu Ninoczka


Mnie osobiście ten film nie przekonał. Rola Grety Garbo nie była zła ale było to rozbicie na dr Jekylla i Mr Hyde'a. W pierwszej części sztywna jak automat i wyprana z emocji służbistka. W drugiej (nagle) elegancka (to jeszcze da się zrobić) piękna, sybtelna, urocza, uwodzicielska, roznamiętniona, romantyczna, oszałamiająca kobieta, dama, niemal fame fatale. W jaki sposób dokonała się ta przemiana - jak, gdzie, kiedy? Moment miłosnej fascynacji, zauroczenia, uwiedzenia dzieje się zbyt szybko i automatycznie. Dalszy wątek romantyczny jeszcze może się broni ale jego tło intrygi oraz obyczajowe już nie. Jest to obraz albo uproszczony i stereotypowy albo bardzo nie przekonujący. Wiem, nie można za dużo wymagać od komedii. Jest tu pewna umowność. Ale ta umowność nie śmieszy, nie intryguje, nie zaskakuje.
Film ma wyraźne dwie części: Ninoczka proletariuszka i Ninoczka zakochana, tęskniąca kobieta. Problem może w tym, że to o jedną część za dużo. Czy nie wystarczyłoby skupienie całej uwagi na pokazaniu odkrywania nowego nieznanego śwaita (wraz z nowym, nieznanym mężczyzną) przez zagubioną i zaciekawioną, na zewnątrz opanowaną wewnątrz delikatną kobietę. Tego jak wierzchnia warstwa pęka, jak z pod niej wyłania się i rozkwita ta ukryta - prawdziwa. To mogło być i zabawne i miłe i urocze.

Mimo wszystko film ma pewien urok dawnych lat, jest lepszy niż znaczna część obecnych raczej głupiutkich komedyjek.
Daję mu 5 p.

ocenił(a) film na 5
cew

Zgadam się, film mnie również nie przekonał. Faktycznie ta przemiana była bardzo nienaturalna. Po scenie kiedy Ninoczka całuje ukochanego zmienia się nie do poznania. Do tego mimo, że film opowiada o miłości Rosjanki i francuskiego hrabiego w Paryżu to jest on na wskroś Amerykański. Wydaje mi się, że w tym należy upatrywać źródła tych stereotypów. Amerykanie dostali to czego chcieli. Cóż, można się pośmiać z Rosjan zachłyśniętych zachodem, widocznie ambicje w tym przypadku nie były większe. Ode mnie również 5 za "pewien urok dawnych lat".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones