PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=312404}

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów

Mania. Die Geschichte einer Zigarettenarbeiterin
6,8 601
ocen
6,8 10 1 601
Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów
powrót do forum filmu Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów

I wielkie pieniądze przeznaczone na odświeżenie filmu. Zamiast najbanalniej na
świecie przegrać wszystkie filmy z lat dwudziestych i czterdziestych i udostępnić je
ludziom do oglądania za darmo. W internecie. Przecież prawa autorskie nad którymi tak
wszyscy się trzęsą już wygasły, więc można by to traktować jako dobro narodowe
do którego wszyscy chętni powinni mieć dostęp. W-miarę-łatwy-dostęp a nie
graniczący-z-cudem-wejdź-w-klapkach-na-Aconcaguę-dostęp.

Może jakość nie byłaby oszałamiająca, najpewniej koszmarna - ale tylko jak na
oczekiwania współczesnego nastolatka przyzwyczajonego do jakości HD, ale na
pewno wiele osób z chęcią by je obejrzało. Widziałam fragmenty oryginalnej Mani (tej
poniszczonej) i tej, którą za ciężkie miliony odrestaurowano - i wolałabym obejrzeć tą
pierwszą. Skazy taśmy filmowej, drgania i cała reszta - przecież to cały urok tych
filmów.

To oczywiście nie to samo, ale uwielbiałam oglądać przygody Franka Dolasa i "Samych
Swoich". To były piękne filmy - a po wywaleniu kupy kasy na pokolorowanie ich
wszystko wygląda nienaturalnie i groteskowo.

Czarno-białe filmy to część historii filmowej. Podobnie jak nieme kino. Czemu wszystko
to na siłę unowocześniać? I po co ten cały wielki szum wokół "Mani", skoro i tak nigdzie
nie można tego filmu zobaczyć?

medithanera

Film będzie można obejrzeć 26 lipca we Wrocławiu na Rynku. Będzie to odświeżona kopia z muzyką na żywo.

medithanera

W pewnym sensie masz rację. Stare filmy odświeżane często tracą swój urok. A koloryzowanie czarno-białych filmów to już zbrodnia i głupota ludzkości :)) A co do tego filmu - nie znam go i raczej nie prędko będzie mi się chciało po niego "sięgnąć" - powinno się ratować stare kopie, zwłaszcza jeśli jest ich nie wiele. Trzeba tylko znaleźć złoty środek, tak by nie przedobrzyć, żeby ta odnowiona wersja była w miarę zbliżona do starego oryginału. Jestem też za tym by te filmy udostępnić społeczeństwu. Na zachodzie gdzieniegdzie takie rzeczy się dzieją, czemu więc nas nie stać na taki gest?

srick.pl

Wszystkie inne kraje udostępniają swoje filmy, które są na domenie publicznej. Jestem ogromną fanką starych filmów, ale po prostu nie stać mnie jechać 300 czy 400 km aby obejrzeć film. Głupota.

medithanera

po to się włąśnie odświeża film, żeby wyglądał jak na samym początku. naprawdę sądzisz, że zamysłem reżysera było, żeby film miał skazy, zadrapania, rysy i zanieczyszczenia? ;)

makintosz

Mylisz się. Często podczas odrestaurowywania ingeruje się w sam film zmieniając np oryginalne proporcje z 4/3 na 16/9. Normą jest też komputerowa obróbka, rzekomo mająca na celu polepszenie kolorystyki, ale która zupełnie nie sprawdza się w czarno-białych filmach, gdyż po takim zabiegu są one mocno rozjaśnione i pozbawione cieni. To tak jakby wziąć film-noir i wykastrować go z cieni tworzących cały klimat i mrok.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones