Antoni Bohdziewicz

6,3
36 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Antoni Bohdziewicz

"Zaczęło się od niedopuszczenia do rozpowszechniania przygotowanej do kin średniometrażowej agitki 2*2=4. Ten półgodzinny film stał się polem pierwszej potyczki o model powojennego kina, rozegranej pomiędzy stronnictwami wyłaniającymi się z rozbitego środowiska dawnego START-u. Wyrazicielem pierwszego, związanego z PPR-owską władzą byli awansowani w między czasie szefowie Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego: podpułkownik Aleksander Ford (Mosze Lifszyc) i major Jerzy Bossak (Jerzy Grynszpan). Liderem drugiego pragnął stać się niedawny szef AK-owskiego Roju, teraz cywil, Antoni Bohdziewicz; dołączywszy w styczniu 1945 roku w wyzwolonym Krakowie do wysłanej z Lublina ekipy operacyjnej Wytwórni dowodzonej przez kapitana Staniaława Wohla, stał się on głównym orędownikiem stworzenia w tym mieście przyszłej stolicy polskiego przemysłu filmowego."
[...]
"Już jednak wiosną zadecydowano, że stolicą polskiego kina zostanie robotnicza Łódź, a Bohdziewicz usiłował uratować dla Krakowa przynajmniej bazę dydaktyczną. Toteż w maju 1945 roku uruchomiony został dla kilkudziesięciorga młodych entuzjastów Warsztat Filmowy Młodych. Podstawą nauczania nie był suchy wykład, lecz wspólna praca nad filmem. Wizytówką działalności krakowskiego Warsztatu miał się stać "plakat filmowy", realizowany w ciągu trzech miesięcy, od maja do lipca 1945 roku, zatytułowany 2*2=4. miał to być najwyraźniej pierwszy powojenny film polski wprowadzony na ekrany."
[...]
"A jednak kolaudanci Filmu Polskiego nie dopuścili 2*2=4 na ekrany. Utwór Bohdziewicza odsłaniał rzeczywiste proporcje społecznego poparcie dla porządków, jakie zapanowały w Polsce po styczniowej ofensywie. Poza młodymi entuzjastami i nieszkodliwymi dziwakami NIECHĘTNE TYM PORZĄDKOM BYŁO NIEMAL CAŁE DOROSŁE SPOŁECZEŃSTWO. Naturalnie, ujawniając taki stan rzeczy Bohdziewicz zarazem krytykował go, toteż film był zapewne do obronienia. Broniąc go kierownictwo Filmu Polskiego przyznałoby jednak, że i poza jego biurokratyczną opieką można zrealizować w Polsce film, a nawet przyznałoby takiemu filmowi pierwszeństwo. Toteż 2*2=4 ZAPIECZĘTOWANO, a Bohdziewiczowi odebrano Warsztat Filmowy Młodych. Kierownictwo kontynuującego zajęcia Warsztatu w roku 1945/46, rocznego Kursu Przeszkolenia Filmowego (ukończyli go m.i. Wojciech Has i Jerzy Kawalerowicz) objął literaturoznawca Stanisław Furmanik."

za: Tadeusz Lubelski - Historia kina polskiego.

Orinow

Nie wiem, w którym chederze uczyłeś się składać literki, ale nigdzie w tej książce nie ma twojej (Shift nie działa) nadinterpretacji nazwisk, żydożerco!
Na pewno sam jś oliwkowy, dlatego ku pokrzepieniu twojego (wspominałem o Shifcie?) bliskowschodniego serduszka polecam CUD PURYMOWY (2000).

antypis

Trudno dociec o co panu chodzi - posługuje się pan dość rachitycznym językiem, ale domyślam się, że o brak przypisów - dziękuję za zwrócenie uwagi.

http://www.filmweb.pl/person/Aleksander+Ford-12812
http://www.filmweb.pl/person/Jerzy+Bossak-93218

PS
Zachęcam do przeczytania od początku rozdział, który prawdopodobnie ma pan na myśli, najlepiej ze zrozumieniem.
Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones